Похідна та її застосування
Приклад
Обчислити похідні функцій:
а) у = 2х3 – х + 5;
б) у = х2·cosx;
в) .
♦ а) За правилом обчислення похідних похідна суми (різниці) дорівнює сумі (різниці) похідних. Тому у’ = ( 2х3 – х + 5)’ = (2х3)’ – х’ + 5′ = 2·3·x3-1 – 1 + 0 = 6x2 – 1.
б) За правилом обчислення похідних похідна добутку обчислюється (uv)’ = u’v + uv’. Тому у’ = (х2·cosx)’ = (x2)’ ·cos x + x2· (cos x)’ = 2x·cos x + x2· (-sin x) = 2x·cos x – x2· sin x.
в) За правилом обчислення похідних похідна частки обчислюється .
Тому
.♦
Приклад
Обчислити похідні:
а) ; б) ;
в) ; г) .
♦ а) Дана функція є степеневою, а тому похідну обчислимо за таблицею .
б) Дана функція є тригонометричною. Сталий множник 7 за правилом добування похідних виноситься за знак похідної. Тому .
в) Перепишемо задану функцію у вигляді степеневої за правилом перетворення степенів . Оскільки функція тепер є степеневою, то похідну можна отримати за таблицею похідних
.
г) Подамо корінь у вигляді степеня . Похідну степеневої функції обчислюємо за таблицею .♦
Приклад
Обчислити похідні складених функцій:
а) ;
б) ;
в) .
♦ Щоб знайти похідну складеної функції, потрібно похідну внутрішньої функції помножити на похідну зовнішньої функції.
а) Зовнішня функція – тангенс, внутрішня степенева (квадратична) функція. В даному випадку потрібно похідну від тангенса помножити на похідну від степеневої функції:
.
б) Зовнішня функція – логарифм, внутрішня – квадратична функція. Тому для обчислення похідної функції потрібно похідну від натурального логарифма помножити на похідну від квадратичної функції:
.
в) Для даного випадку зовнішня функція – показникова, перша внутрішня – арксинус, друга внутрішня – котангенс. Тому для обчислення похідної потрібно похідну від показникової функції помножити на похідну від арксинуса та помножити на похідну від котангенса:
.♦
Приклад
У якій точці графіка функції у = 5х2 – 3х + 4 дотична нахилена під кутом 45о до осі Ох?
♦ Геометричний зміст похідної полягає в тому, що похідна функції в точці є тангенсом кута нахилу дотичної в цій точці до графіка функції. Тому k = tg α = y'(x0) = 10x0 – 3 ⇒ 10x0 – 3 = tg 450 ⇒ 10x0 – 3 = 1 ⇒ 10x0 = 4 ⇒ x0 = 0,4. Підставимо знайдене значення в функцію і отримаємо ординату шуканої точки:
y(x0) = y (0,4) = 5·0,42 – 3·0,4 + 4 = 0,8 – 1,2 + 4 = 3,6. Отже, в точці (0,4; 3,6) графіка функції у = 5х2 – 3х + 4 дотична нахилена під кутом 45о до осі Ох.♦
Приклад
Тіло рухається за законом
(м). Знайти швидкість і прискорення цього тіла через 5 секунд після початку руху.
♦ Швидкість тіла в певний момент часу – це перша похідна від функції, що задає закон руху тіла, а прискорення – друга. Тому обчислимо першу та другу похідну функції в точці to = 5 c.
;
(м/с);
;
(м/с2)♦